Nowy Parrot 5.1 - Security Bez Tabu

Nowy Parrot 5.1

Wstęp dla tych, którzy nie wiedzą czym jest ParrotOS

Testy penetracyjne zyskały na popularności.  Podobnie jak Kali Linux, Parrot Security OS został stworzony jako system operacyjny dla etycznych hakerów, aby jeszcze bardziej zwiększyć świadomość i możliwości.  Jest to darmowa dystrybucja Linuksa o otwartym kodzie źródłowym oparta na Debianie.

Zespół odpowiedzialny za system ParrotOS pół roku temu wydał ten system operacyjny w wersji 5.0, ogłaszając go jako „ogromny kamień milowy dla projektu”.

Niedawno miała miejsce premiera sporej aktualizacji – wypuszczono aktualizację do wersji 5.1

Wirtualizacja i konteneryzacja to dwie technologie, które w ostatnim czasie stały się siłą napędową branży IT. Parrot OS 5.1 stara się nadążać za trendem branży. W najnowszej wersji, w której ​​oprócz oficjalnego Dockera zostało wprowadzone własne repozytorium – parrot.run. Co więcej, wszystkie obrazy  obsługują architektury amd64 i arm64. Zostały one również zaktualizowane, a twórcy Parrot zobowiązali się do dalszego ich ulepszania w przyszłości. Innymi słowy, wyraźny nacisk kładzie się na konteneryzację jako wizję przyszłości dystrybucji.

Co się zmieniło?

Większość narzędzi do inżynierii wstecznej, takich jak Rizin i Cutter, otrzymała poważne aktualizacje wersji. Oczywiście inne narzędzia, takie jak Metasploit i Exploit-DB, również zyskały bardzo potrzebną uwagę w postaci nowych wersji.

Na szczególną uwagę zasługuje AnonSurf 4.0, nowe narzędzie dodane w Parrot OS 5.1. Jest to wewnętrzne rozwiązanie zapewniające anonimowość, które automatycznie kieruje cały ruch przez sieć TOR, eliminując potrzebę konfigurowania ustawień proxy każdej aplikacji.

Edycja Parrot IoT oferuje znaczną poprawę wydajności dla różnych wersji Raspberry Pi i kompatybilność Wi-Fi dla Raspberry Pi 400. Co więcej, zawiera teraz edycje Parrot Home i Security oraz pełne środowisko graficzne MATE, podobnie jak odpowiednik dla komputerów stacjonarnych.

Parrot OS 5.1 jest oparty na jądrze Linux 5.18. Ponadto dotrzymuje mu towarzystwa systemd 251.3, PulseAudio 14.2 i X.Org Server 1.7. Wśród aplikacji znajdziesz LibreOffice 7.4, Firefox ESR 102 i TOR Browser 11.5.

Jak zaktualizować?

Parrot OS to rolling release  Linuksa, więc jeśli masz ją już zainstalowaną, nie musisz dokonywać nowej instalacji. Zamiast tego użyj polecenia APT, aby zaktualizować istniejący system, uruchamiając:

$ sudo apt update && sudo apt full-upgrade

Istnieje też opcja użycia następującej komendy:

$ sudo parrot-upgrade

Aby zachować czystsze i bardziej niezawodne środowisko użytkownika, zaleca się  wykonanie kopii zapasowej i ponowną instalację najnowszej wersji.

Parrot w wersji 5.1 można pobrać klikając w ten link w wersjach Home, Security, Pwnbox, Cloud, Architect i Raspberry Pi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *