Co znajdziesz w tym artykule?
Naprawdę jest „w porządku” kiedy nie czujesz się „w porządku”
Choć tytuł wpisu jest groteskowy to artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na poważny problem jakim jest wypalenie zawodowe w branży cybersecurity. Ze względu na ciągle zmieniający się charakter, powtarzalne procedury, nieustanną naukę i wysoki poziom stresu, możliwe jest rozwinięcie i doświadczenie zespołu wypalenia lub oszustwa. Są to problemy ze zdrowiem psychicznym, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszego życia zawodowego i osobistego. Dotyka to w szczególności osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem, zwłaszcza defensywnym, ze względu na charakter ich pracy.
Czym dokładnie jest wypalenie?
Krótko mówiąc, jeśli będziesz wykonywać te same zadania w kółko, w końcu zaczniesz być zmęczony i znudzony. W konsekwencji osłabi to Twoją koncentracje. Oczywiście nie jest to dobre w żadnym zawodzie, ale gdy dana osoba jest specjalistą ds. bezpieczeństwa, potencjalna „wpadka” może być katastrofalna dla ich organizacji. Osoby cierpiące na wypalenie mogą stać się rozkojarzone, nieskoncentrowane i zacząć nie lubić pracy, którą wykonują – nawet jeśli naprawdę kochają swój zawód.
Może się to zdarzyć częściej w organizacjach, które mają dojrzały poziom bezpieczeństwa, ponieważ w wyniku dobrych zabezpieczeń i kontroli bezpieczeństwa jest mniej zdarzeń i incydentów związanych z bezpieczeństwem, które należy przeanalizować. Chociaż incydenty lub podejrzane zdarzenia nie są dobre dla organizacji, dają analitykom coś do zrobienia -swego rodzaju impuls. Mogą zająć wtedy czymś ekscytującym zamiast po prostu stale reagować na te same powtarzające się zdarzenia niskiego poziomu, takie jak skanowanie adresów IP w organizacji lub blokowanie kont użytkowników.
Jak sobie poradzić z wypaleniem?
Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie wypalenia, ale ważne jest, aby zrozumieć, że niezwykle trudno jest całkowicie temu zapobiec. Kadra kierownicza musi rozumieć i wspierać swoich pracowników, którzy cierpią z powodu wypalenia.
Aby zmniejszyć poziom wypalenia swój lub pracowników warto rozważyć:
- Rotacje stanowiskową – W zależności od wielkości organizacji bardzo odświeżające może być zmiana zakresu obowiązków. Tak aby pracownik mógł spotkać się z nowymi wyzwaniami zamiast wykonywać stale te „dobrze znane” czynności. Czasem może być to tożsame po prostu z zmianą pracy.
- Zmianę projektu – Chociaż brzmi to podobnie do rotacji stanowiskowej to proste dodanie nowych obowiązków lub umożliwienie podjęcia dodatkowych projektów związanych z pracą może pomóc przełamać nawyk wykonywania tych samych zadań i zwiększyć motywację i zaangażowanie. Mini projekty mogą obejmować opracowywanie narzędzi, szkolenia i samorozwój, polowanie na zagrożenia oraz usprawnianie automatyzacji tam, gdzie jest to potrzebne.
- Budowanie relacji w zespole – Kiedy członek kierownictwa okazuje wdzięczność swoim podwładnym, zwiększa to motywację i poczucie sensu wykonywanej pracy. Brzmi to prosto, ale potrafi zrobić kolosalną różnicę. Jeśli jesteś menedżerem, liderem zespołu, dyrektorem lub kimkolwiek zarządzającym zespołem – podziękuj członkom zespołu, gdy zrobią coś dobrego, nawet jeśli jest to tylko kilka słów osobiście lub w e-mailu. To naprawdę potrafi wiele znaczyć.
Syndrom oszusta i jak z nim walczyć?
Syndrom oszusta ma miejsce, gdy czujesz, że nie jest wystarczająco dobry w tym, co robisz oraz, że nie należy Ci się to wszystko co posiadasz. Zostało to opisane jako wiara w swoje intelektualne oszustwa na własny temat. Jak można zaradzić syndromowi oszusta?
Pierwszym krokiem do przezwyciężenia tego jest uświadomienie sobie, że nie jesteś sam. Wiele osób nie tylko w branży IT cierpi na syndrom oszusta, czując, że nie są wystarczająco dobrzy intelektualnie.
Podczas gdy osoby fizyczne mogą zwrócić się do lekarzy lub prywatnego wsparcia, większość miejsc pracy będzie (lub powinna) oferować pracownikom pewien rodzaj systemu wsparcia zdrowia psychicznego. Jeśli nie jesteś obecnie zatrudniony, dobrą praktyką jest pozytywne zastanowienie się nad swoimi słabościami, aby stać się silniejszym. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały i wszyscy możemy się rozwijać. 🙂
Podsumowanie
Wypalenie zawodowe, brak wiary w siebie i syndrom oszusta to poważne problemy dotykające dużą część specjalistów cyberbezpieczeństwa. Nie należy bagatelizować tego problemu i aktywnie szukać pomocy nie tylko wśród najbliższych ale również u specjalistów – nie ma w tym nic złego. Kadra kierownicza powinna być świadoma możliwości wystąpienia tych zagrożeń w swoich zespołach. Czasami wyjście integracyjne, choć jest świetnym sposobem na integracje zespołu, może nie pomagać w poradzeniu sobie z tymi trudnościami.
A co Ty myślisz na temat problemu opisanego w tym wpisie? Daj znać w komentarzu.