Podsumowanie Działalności w 2021 - Security Bez Tabu %

Podsumowanie Działalności w 2021

Jak minął pierwszy “rok”?

Blog SecurityBezTabu.pl założyłem z chęci dzielenia się wiedzą oraz szansy na zaistnienie w branży cyberbezpieczeństwa. Jestem dumny, że urósł on do takich rozmiarów, jakich jest obecnie. Choć ta działalność nie trwa jeszcze nawet roku, to jego kalendarzowy koniec jest idealnym pretekstem do podsumowania i przedstawiania Tobie liczb.

Blog założyłem w lutym, choć za jego oficjalne powstanie uznaje publikacje pierwszego wpisu, czyli 5 kwietnia 2021. Datę tę wymusiły pośrednio na mnie Warszawskie Dni Informatyki 2021, na których byłem prelegentem. Chciałem, aby osoby chcące się dowiedzieć więcej o mnie mogły już znaleźć mój blog. Był to jednak dopiero jeden z pierwszych kroków tej podróży. Poniżej znajdziesz statystyki zebrane z całego roku 2021.

Statystyki ruchu na blogu w 2021

Na początek zbiorcze statystyki ruchu od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021.

Można zobaczyć ciągły wzrost począwszy od pierwszego wpisu w kwietniu (203), w sierpniu ukazał się najbardziej popularny artykuł w roku 2021, czyli Czym Jest Ten Cały Blue Team – PYTAMY EKSPERTÓW, co zaowocowało pierwszym zainteresowaniem powyżej 1 tys. (1 118) a przez ostatnie dwa miesiące roku odnotowałem stałe zainteresowanie powyżej 2 tys. osób (2019 i 2016). Jestem bardzo zadowolony z tych wyników i mam nadzieję, że blog będzie przyciągać tylko coraz więcej zainteresowania.

Poniżej dokładniejsza statystyka z całego roku:

Dosyć niski współczynnik średniej długości wizyty oraz wysoki procent wizyt porzuconych może wynikać z faktu, że duża część osób dowiadywała się o wpisach z social media. W przyszłym roku planuje skupić się na tych dwóch wartościach.

Wartość pobrań to liczba pobrań ikonografik.

Nowe artykuły w 2021

W 2021 roku na blogu pojawiło się 20 nowych artykułów. W tym kilka technicznych i między innymi wywiad z ekspertami.

  1. Cowrie Honeypot – Instalacja I Konfiguracja
  2. Open Source – Nie Ma Nic „Za Darmo”
  3. Honeypot – Co To Jest I W Czym Może Nam Pomóc?
  4. Czym Różni Się Autoryzacja, Identyfikacja I Uwierzytelnianie?
  5. 4DEV LIVE 2021 – Relacja
  6. MFA I Częsty Błąd Jego Rozumienia
  7. PLNOG 2021 – Relacja
  8. Dlaczego Specjaliści Ds. Cyberbezpieczeństwa Bardziej Się Pocą?
  9. Czym Jest Ten Cały Blue Team – PYTAMY EKSPERTÓW
  10. 3 Największe Problemy Przy Szkoleniu Pracowników Z Bezpieczeństwa IT
  11. Triada CIA – Podstawowe Spojrzenie Na Bezpieczeństwo Informacji
  12. Model ISO/OSI – Wszystko Co Musisz Wiedzieć W Jednym Wpisie
  13. Polityka Bezpieczeństwa – Czym Jest? Po Co I Czy Warto Ją Mieć?
  14. Jestem Członkiem ISSA Polska! 🙂
  15. Lynis – Twoje Wsparcie Przy Hardeningu Systemów Linux
  16. SEMAFOR 2021 – Relacja
  17. Norma ISO 27001 – Wprowadzenie cz. 1
  18. Vulnerability Management – Zarządzanie Podatnościami
  19. 7 Standardów Wspomagających Bezpieczeństwo IT
  20. Jak Zacząć Naukę Cybersecurity?

Top 3 najpopularniejszych artykułów w ubiegłym roku:

  1. Czym Jest Ten Cały Blue Team – PYTAMY EKSPERTÓW
  2. Model ISO/OSI – Wszystko Co Musisz Wiedzieć W Jednym Wpisie
  3. Jak Zacząć Naukę Cybersecurity?

Newsletter i social media w 2021

Od początku działalności bloga jest możliwość zapisania się na listę emaliową, aby być na bieżąco. Z czasem istnienia bloga coraz więcej osób zdecydowało się dołączyć. Obecnie na liście znajduje się:

Jeśli jeszcze Cię na niej nie ma i masz ochotę do niej dołączyć, to poniżej jest formularz zapisu.

Funkcjonują również strony na Facebook i LinkedIn, gdzie wyniki prezentują się następująco:

Jestem bardzo zadowolony z tego, co udało się osiągnąć w social media i mam nadzieję, że rok 2022 spowoduje tylko popularyzację tych stron i listy mailowej. Im więcej Was jest, tym większe rzeczy mogę realizować z firmami poza partnerstwem.

Patronaty i współprace

Blog został objęty partnerstwem diamentowym przez firmę vmgen oraz merytorycznym przez firmę DSecure.me. Jestem niezmiernie zadowolony z tego powodu, ponieważ zostali moimi sprzymierzeńcami w mojej idei propagowania cyberbezpieczeństwa. To naprawdę coś!

Pozwalać mi to będzie na znacznie większą skalę działań oraz delegowanie niektórych czynności z nią związanych. Więcej o partnerach możecie przeczytać w zakładce Partnerzy.

Jako blog objęliśmy również w 2021 roku patronat medialny nad konferencjami:

Było to dla mnie niesamowitym wyróżnieniem móc wspomóc te inicjatywy, a dla Ciebie zawsze była to szansa na zdobycie biletu taniej.

Jeżeli chciałbyś abyśmy pomogli w promocji Twojej konferencji lub chciałbyś wspomóc nas i zostać partnerem to napisz do mnie przez zakładkę Kontakt.

Wystąpienia

Ostatnie lata MARZYŁEM o tym, aby mieć coś ciekawego do powiedzenia. Ten rok kończę z 14 wystąpieniami, m. in. na największych konferencjach w Polsce.

Te najbardziej pamiętne:

Pewnie to wszystko nie zaczęłoby się, gdyby nie możliwość pierwszego wystąpienia pod szyldem Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa – 05.12 na  THE H@CK SUMMIT 2020.

Nauczyłem się wtedy, że nagrywając VOD nie trzeba tego robić na “jednym wdechu”. Oszczędziłoby mi to wtedy mnóstwo czasu.

Następnie były  Warszawskie Dni Informatyki  i przygotowanie VOD oraz pierwszego wystąpienia na żywo.

Nauczyłem się wtedy, że najważniejszy w tego typu wystąpieniach jest treść i dobrej jakości dźwięk. Najważniejsze, żeby ludzie oglądający Cię rozumieli, co mówisz i widzieli, co robisz. Jakość kamery, która pokazuje Ciebie jest drugorzędna. Wyniki? VOD – 4,09/5 a LIVE – 3,56/5, stres zrobił swoje i pamiętam, że wtedy wysypała mi się przed wejściem na żywo prezentacja. Sprawdzajcie wszystko 3 razy i backupujcie w 3 miejscach!

Semafor 2021… Wyleczyłem się wtedy z stresu i projekcji, że ludzie po drugiej stronie ekranu są jacyś “inni” albo, że trzeba nie wiadomo co sobą reprezentować wiekiem, wykształceniem czy stanowiskiem, żeby móc się wypowiedzieć choćby o podstawach. Pamiętam, że dostałem gorączki z nerwów po spotkaniu przed konferencją. Pokazywałem co będzie potrzebne nam na warsztat i jak to skonfigurować. Finalnie dostałem bardzo wysokie oceny za swój warsztat.  5,37/6 Było warto.

SecOps Polska uwolnił mnie od myślenia, że nie ma już nic do powiedzenia w temacie pokazywanym wcześniej. Inna grupa docelowa sprawiła, że temat przedstawiany pod zupełnie innym kątem i na innym poziomie, potrafi zaciekawić. Efekt – 5/5 z ocen.

4DEV LIVE pokazał mi, że przede wszystkim ważne jest pokazywanie praktycznego zastosowania przekazywanej wiedzy czy przedstawianego tematu. W innym razie często szkoda czasu słuchacza i naszego. Nie sprostałem, moim zdaniem, tutaj oczekiwaniom słuchaczy stąd 3.43/5

THE H@CK SUMMIT 2021 gdzie uczestniczyłem również jako członek rady programowej.

Przy Expert Summit zauważyłem, że świat bezpieczeństwa MS i Linux często nie jest oddzielony od siebie i pewne tematy mogą być przekazywane zawsze. Różnica będzie w implementacji.

OH MY H@CK  udowodnił mi, że jeśli wiesz o czym mówisz i jesteś przygotowany, to nawet jeśli nie spałeś całą noc, a tylko 4h nad ranem, to nadal jesteś w stanie dostać za prelekcje 4.73/5 .

Czy to wszystko?

Wszystkie moje wystąpienia możesz znaleźć w miejscu Moje Wystąpienia. Znajdziesz tam spis ich wszystkich oraz ew. linki do nagrań.

Zarobki i wydatki

Możliwość dostarczania Ci wartościowych treści, ładnych ikonografik czy newsletteru nie jest za darmo. Nie wybrałem najtańszych opcji, ale takie, które pomagają mi realizować działania skutecznie.

Chcę być również transparentny jeśli chodzi o prowadzenie działalności związanej z blogiem. Będzie to również świetne podsumowanie dla mnie na przyszłość. Podane kwoty są kwotami brutto w złotówkach.

Koszty

NazwaKwota (zł)
Hosting i utrzymanie750.27
Canva449.91
Narzędzia do obsługi Newsletteru1 090.45
Disqus326.71
Narzędzia do tworzenia landing page3 055.35
Asystentka1 920.00
Agencja SEO I SEM2 357.04
Zlecenie Copywriting88.56
Reklama na FB393.00
Narzędzie do automatyzacji66.18
Sprzęt do nagrywania (światła + mikrofon)819.99
SUMA11 317.46zł

Koszty licencyjne wyniosły mnie w sumie 5738.87zł. 819.99zł wydałem na sprzęt do nagrywania, który będę wykorzystywać przy kolejnych działaniach. 4365.60zł kosztowały mnie działania mające na celu przyspieszenie i delegacje pracy, oraz poprawienie funkcjonowania bloga.

Przychody

Nazwa Kwota (zł)
Przychody z tytułu partnerstwa1 845.00
Przychody z tytuły usług szkoleniowych2 700.00
SUMA 4 545.00zł

W przychodach liczę tylko działania, których przyczyna miała bezpośredni związek z blogiem. Poza tą działalnością pracuję na kontrakcie jako konsultant ds. IT.

Konkluzja

Na prowadzenie bloga i wystąpień w takiej formie jak obecna wydałem 11317.46zł i dzięki niemu zarobiłem 4545.00zł co daje różnicę 6772.46zł poniesionych kosztów z własnej kieszeni.

Pomimo niemałej kwoty jestem bardzo zadowolony, że mój blog zyskuje na coraz większej popularności.

OCZYWIŚCIE da się prowadzić bloga przy znacznie mniejszych nakładach finansowych. Pamiętaj proszę, że poza tą działalnością mam rodzinę i zwykłą pracę. Płatne rozwiązania i delegowanie pracy często przyspieszały mi realizacje kolejnych wpisów czy wystąpień.

Podsumowanie

Naprawdę cieszę się, że projekt, z którym czekałem na rozpoczęcie tyle czasu, przez ten rok przeistoczył się w coś namacalnego. Bardzo cieszę się, że jesteś ze mną i mogę dostarczać Ci ciekawe i rzetelne materiały. Pomimo poniesionych kosztów wierzę, że przyszły rok pozwoli na dużo szerszy zakres działań.

Czynnik, który jest niepoliczalny, a który mogę szacować na kilkaset godzin w sumie, to poświęcony czas.

W 2022 roku planuję rozpocząć webinary i generowanie jeszcze większej ilości wartościowych treści. Jeśli doceniasz to co robię, zapisz się na listę mailową poniżej. Będę mógł na bieżąco informować Cię o dalszych działaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *