Co znajdziesz w tym artykule?
NFT a cyberbezpieczeństwo
Technologia blockchain i związane z nią zagadnienia zrewolucjonizowały branżę IT. Jednym ważniejszych i w ostatnich miesiącach najpopularniejszym elementem owej technologii jest NFT, czyli Non-Fungible Token (niezamienny token). Czym jest NFT? Dlaczego za niektóre tokeny zapłacić trzeba nawet miliony dolarów? Jak NFT może służyć bezpieczeństwu w sieci?
WTF is NFT – Czyli co to jest to NFT?
Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest to NFT? NFT, czyli Non-Fungible Token to jak informuje Wikipedia:
„unikatowy cyfrowy (bądź realny, będący odzwierciedleniem na blockchainie) składnik aktywów, reprezentujący szeroką gamę przedmiotów materialnych i niematerialnych, takich jak kolekcjonerskie karty sportowe, wirtualne nieruchomości lub wirtualne dzieła sztuki”.
Token przechowywany jest w łańcuchu bloków (blockchain), przez co jest przejrzysty i każdy zainteresowany może łatwo sprawdzić, kto jest właścicielem danego tokena. Każdy NFT jest więc wyjątkowy i unikalny i może być traktowany jako certyfikat autentyczności. Warto tu także nadmienić, czym nie jest NFT. Tak więc token NFT nie jest potwierdzeniem własności posiadania danego dzieła (np. obrazu, może być ale nie musi), nie potwierdza on również posiadania praw autorskich do danego dzieła, a także w procesie kupna i sprzedaży nikt nie kontroluje własności i praw.
Dlaczego tak drogo?
Wiemy już czym jest NFT (i czym nie jest). Pora aby dowiedzieć się, dlaczego za niektóre tokeny trzeba zapłacić miliony dolarów. Sprzedaż tokenów polega na tej samej zasadzie co dzieł sztuki. Im starsze i bardziej unikatowe, tym jego wartość (w teorii) jest większa. Właśnie z tego powodu NFT może stanowić wirtualną wartość kolekcjonerską i być traktowanym jako aktywo inwestycyjne. Najdrożej sprzedanym tokenem jest w tej chwili obraz Mike’a Winkelmann’a. Został on sprzedany za oszałamiającą kwotę 69 milionów dolarów. Założyciel Twittera, Jack Dorsey, sprzedał swojego pierwszego (i jednocześnie pierwszego w ogóle) tweeta za cenę 2.9 miliona dolarów. Jak widać są osoby, które są w stanie wydać na te cyfrowe aktywa naprawdę duże pieniądze.
NFT w służbie cyfrowego bezpieczeństwa
NFT i e-walidacja
Jak zatem NFT może służyć bezpieczeństwu w sieci? Do czego jest nam potrzebne? Ponieważ świat staje się coraz bardziej cyfrowy, dużo wrażliwych danych trzymamy w chmurach, zachowanie prywatności i ochrona danych cyfrowych jest teraz ważniejsza niż była jeszcze kilka lat temu. Jedną z metod ochrony danych jest NFT. Firma KwikTrust, która jest platformą nowej generacji do e-walidacji, a za cel stawia sobie stanie się globalnym standardem podpisywania i zabezpieczania plików i przenoszenia danych, pod koniec zeszłego roku przedstawiła projekt SuperNFT.
W skrócie projekt ten ma za zadanie rozwiązać trzy podstawowe problemy związane z NFT czyli: tożsamość, pochodzenie i bezpieczeństwo. Sam protokół KwikTrust pozwala na zablokowanie zweryfikowanej tożsamości, pochodzenia i e-podpisów w postaci NFT. Wszystkie zweryfikowane pliki, które są połączone z tożsamością właściciela i osadzone w SuperNFT, zarządzane są przez zdecentralizowany system przechowywania plików. Jeśli token zostanie zgubiony lub skradziony, ustalane jest pochodzenie i przywracane jest prawo własności.
Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa
Tokeny NFT służyć mogą do generowania podpisów cyfrowych w transakcjach online, a także jako platforma do przechowywania zaszyfrowanych danych i przesyłania szyfrowanych wiadomości. NFT poprawiają bezpieczeństwo w sieci ponieważ są trudne do duplikowania i połączenia z innymi zasobami cyfrowymi. Dzięki temu zapewniają dodatkową ochronę danych cyfrowych. Są wszechstronne przez co użytkownicy, czy to prywatni, czy biznesowi mogą z nich korzystać na różne sposoby. Dzięki zastosowaniu kryptografii zwiększają ochronę wrażliwych danych w sieci.
Inteligentne szyfrowanie i weryfikacja
NFT wykorzystują metodę inteligentnego szyfrowania i walidacji, aby poprawić bezpieczeństwo zasobów cyfrowych. To szyfrowanie i walidacja wykorzystywane jest w celu poprawy bezpieczeństwa i identyfikacji w łańcuchach bloków. Dzięki temu proces zakupu i handlu tokenami jest prosty i aby go zrealizować wystarczy jedynie połączenie z Internetem. Każdy token posiada swój unikalny cyfrowy podpis, przez co jego odtworzenie i zduplikowanie jest niemożliwe. Taka funkcja znacząco zwiększa bezpieczeństwo dostępu do danych w sieci, dzięki czemu kradzieże haseł są utrudnione.
Whitelisting
Dzięki unikalności portfeli cyfrowych i przypisaniu konkretnych usług, w tym fizycznych, do danego tokenu jesteśmy w stanie dokładne określić grupy docelowej. NIKT poza wpisanymi na naszą listę osobami lub posiadaczami cyfrowej przepustki nie będzie w stanie zakupić naszych towarów lub usług. Możliwe, że nawet nie zobaczą naszej oferty. Daje to potężne możliwości segregacji i dotarcia do konkretnej grupy docelowej.
Bezpieczne przechowywanie danych
Z racji tego, że technologia blockchain jest zdecentralizowana, niemożliwe jest włamanie do systemu lub próba jakiejkolwiek zmiany zawartych w nim danych. Danych tych nie można tak po prostu zmienić lub usunąć w łańcuchu bloków. Dzięki otwartej liście transakcji jakie w nim zachodzą, każdy zainteresowany może sprawdzić ową listę. Niezmienność, bezpieczeństwo i przejrzystość sprawiają, że technologia blockchain jest doskonałą opcją dla przechowywania NFT. Każdy posiadacz tokenu może mieć pewność, że dane jakie przechowuje, nie zostaną przez nikogo naruszone.
Podsumowanie
Tokeny NFT i technologia blockchain, która leży u podstaw ich tworzenia, są jeszcze przez wielu ludzi traktowane jako coś abstrakcyjnego i nie mającego realnego przełożenia na życie. Zawarte jednak w tym tekście przykłady wskazują, jak w dobie coraz większej cyfryzacji i tendencji do przenoszenia naszych danych do sieci technologie te mogą się przydać.
W porównaniu do tradycyjnych scentralizowanych metod przechowywania danych i aktywów na przykład w księdze rachunkowej, zdecentralizowana sieć blockchain i oparte na nich NFT stanowią doskonałą i lepszą alternatywę co do sposobu przechowywania danych. Łańcucha bloków nie można zniszczyć lub oszukać, a NFT stanowiące swoisty podpis cyfrowy, poświadczenie o posiadaniu danego aktywa jest niepodrabialne i niemożliwe do zduplikowania. Dzięki takim funkcjom zagadnienia te wnoszą bezpieczeństwo w sieci na zupełnie nowy poziom. Niemożliwy do podważenia lub oszukania.
Nadciąga nieuniknione – czyli wizja przyszłości
Oczywiście jest to pewna niepotwierdzona wizja przyszłości, ale wiele wskazuje na to, że NFT doskonale się nadadzą do czegoś, co do tej pory było trudne w realizacji – do segmentacji i filtracji pod względem dostępności pewnych informacji. Możliwe będzie to, że nie zobaczysz pewnych treści, ponieważ nie będzie w Twoim cyfrowym portfelu odpowiedniego kontraktu.
Myślę, że będzie z tym jak z nożem… Jest potencjał na zapewnienie bezpiecznego dostępu do danych jednostkom i społecznościom. Może być to również niestety użyte do cenzurowania i nie pokazywania pewnych treści poza zamkniętą społeczność.